Izraelio premjeras B. Netanyahu prarado mandatą suformuoti naują vyriausybę

Jeruzalė, gegužės 5 d. (AFP-AP-BNS). Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) prarado mandatą suformuoti vyriausybę, trečiadienį sukakus galutiniam terminui po aiškių nugalėtojų neatnešusių parlamento rinkimų.

Dabar B. Netanyahu varžovai turės galimybę mėginti perimti valdžią ir nutraukti visuomenę skaldžiusio premjero rekordiškai ilgą kadenciją.

B. Netanyahu, šiuo metu teisiamas byloje dėl korupcijos, nors tuos kaltinimus jis atmeta, turėjo per 28 dienas sutelkti koaliciją po kovo 23-iąją įvykusių rinkimų, kurie Izraelyje buvo ketvirti per mažiau nei dvejus metus.

71 metų lyderio dešinioji partija „Likud“ per rinkimus laimėjo daugiausiai mandatų parlamente, bet B. Netanyahu ir jo sąjungininkai neužsitikrino absoliučios daugumos 120 vietų Knesete.

Nepaisant virtinės susitikimų su daugeliu savo politinių varžovų ir beprecedenčio kreipimosi į mažos konservatyvios arabų partijos lyderį, premjerui per nustatytą keturių savaičių terminą nepavyko pasiekti susitarimo.

Prezidento Reuveno Rivlino kanceliarijos pranešime sakoma, kad B. Netanyahu „informavo [prezidentūrą] nesugebėjęs suformuoti vyriausybės, todėl grąžinantis mandatą prezidentui.“

Vis dėlto B. Netanyahu neprivalės iškart trauktis iš pareigų.

R. Rivlinas gali jam skirti dar dvi savaites koalicijai suformuoti. Prezidentas taip pat gali suteikti šansą pamėginti suformuoti vyriausybę vienam iš B. Netanyahu oponentų arba iškart perduoti spręsti šį reikalą parlamentui. Tokiu atveju įstatymų leidėjai turės galimybę ministru pirmininku išrinkti vieną iš deputatų.

Nesutarimai su partneriais

Vadovavęs šaliai 1996–1999 metais, o paskui – visą laiką nuo 2009-ųjų, B. Netanyahu įgijo sugebėjo bet kokiomis aplinkybėmis sugebančio išsilaikyti politiko reputaciją. Izraelio žiniasklaida pastarąsias keturias savaites karštligiškai spėliojo dėl potencialių susitarimų, galinčių leisti jam toliau pasilikti valdžioje.

Vis dėlto kliūtys, su kuriomis B. Netanyahu susidūrė kitą dieną po rinkimų, išliko daugiausiai nepakitusios.

Šią užduotį didžia dalimi komplikuoja paties premjero religinės ir nacionalistinės stovyklos nariai.

Buvusio B. Netanyahu patarėjo vadovaujama partija „Tikva Hadasha“ („Naujoji viltis“) atsisakė dirbti su ministru pirmininku dėl didelių nuomonių skirtumų.

Ultradešinioji partija „HaTzionut HaDatit“ („Religinis sionizmas“), atvirai palaikanti rasistines nuostatas, remia B. Netanyahu, bet atmeta galimybę dirbti vyriausybėje kartu su arabų partneriais, kuriuos jis bandė prisivilioti.

„Yamina“ („Dešinėn“), dar viena dešiniojo sparno politinė jėga, vadovaujama buvusio B. Netanyahu patarėjo, nepalaiko nei premjero, nei jo oponentų.

Pirmadienį B. Netanyahu sakė pasiūlęs „Yamina“ vadovui Naftali Bennettui (Naftaliui Benetui) galimybę rotacijos tvarka vadovauti vyriausybei. Anot premjero, pagal jo planą pirmuosius metus prie vyriausybės vairo stovėtų N. Bennettas.

„Yamina“ lyderis į tai atsakė: „Niekada neprašiau B. Netanyahu būti ministru pirmininku. Prašiau suformuoti vyriausybę. Deja, jis jos neturi.“

„Likud“ trečiadienį peikė N. Bennettą dėl, anot partijos, „jo atsisakymo suformuoti dešiniojo sparno vyriausybę“.

N. Bennettas seniai laikomas griežtosios linijos šalininku ir žydų nausėdijų plėtros Izraelio okupuotose palestiniečių teritorijose Vakarų Krante entuziastingu šalininku.

Tačiau jis stengėsi pabrėžti savo patirtį versle ir vadyboje, Izraelio ekonomikai kenčiant nuo suvaržymų, įvestų dėl koronaviruso pandemijos.

N. Bennettas sakė, kad jo pagrindinis uždavinys būtų išvengti penktų rinkimų ir kad jis stengtųsi suformuoti vienybės vyriausybę, jeigu B. Netanyahu nepavyktų sukurpti koalicijos.

Tikėtina, kad N. Bennettas taptų tokios vienybės vyriausybės vadovu, nors „Yamina“ Knesete turi tik septynias vietas.

Apmaudi byla

Be politinių problemų, premjerui taip pat tenka sukti galvą dėl šiuo metu vykstančio jo teismo proceso. B. Netanyahu teisiamas dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu. Jis kaltinamas nederamų brangių dovanų priėmimu ir neteisėtomis paslaugomis mainais į palankų jo nušvietimą žiniasklaidoje. B. Netanyahu tvirtina nenusižengęs įstatymams.

Šiuo metu teisme apklausiami bylos liudytojai.

Pastarosiomis dienomis premjerui vis sunkiau sekėsi tramdyti irzulį. Vieną dieną maloniai pabendravęs su potencialiais partneriais, jau kitą dieną jis pažerdavo jų atžvilgiu kandžių tiradų.

Praėjusią savaitę religinės šventės metu įvykusi nelaimė, kai kilus spūsčiai žuvo 45 žydai ultraortodoksai, dar labiau komplikavo B. Netanyahu uždavinį, atitraukdama dėmesį nuo derybų ir išprovokuodama raginimus atlikti oficialų tyrimą dėl galimo aplaidumo.

Tuo metu B. Netanyahu oponentai rengė susitikimus, mėgindami sulipdyti galimą alternatyvią vyriausybę.

Premjeras taip pat patyrė virtinę nemalonių ir nedažnų pralaimėjimų parlamente.

Anksčiau šį mėnesį jo oponentai užsitikrino svarbaus Tvarkos komiteto kontrolę. Šis komitetas kontroliuoja teisėkūros darbotvarkę, kol suformuojama nauja vyriausybė. Praėjusią savaitę premjeras taip pat buvo priverstas atšaukti savo sprendimą laikinuoju teisingumo ministru paskirti savo seną bičiulį, nes tapo aišku, kad Aukščiausiasis Teismas pripažins jį neteisėtu.

Nepaisant visų B. Netanyahu problemų, neaišku, ar jo oponentams pavyktų suburti alternatyvią vyriausybę. Opozicijai priklauso įvairių pakraipų partijų, turinčių nedaug bendra, išskyrus jų visų nusistatymą prieš B. Netanyahu. Ateinančiomis savaitėmis jis tikriausiai darys viską, kad sutrukdytų savo oponentams pasiekti susitarimą.

Tai leistų jam likti ministro pirmininko poste iki kitų rinkimų. Tokiu atveju B. Netanyahu būtų lengviau gintis nuo kaltinimų korupcija ir jis gautų dar vieną šansą užsitikrinti naują kadenciją, o kartu ir galimą imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

dalintis