Vokietijoje grupė baltarusių pateikė skundą dėl A. Lukašenkos režimo vykdytų kankinimų (patikslintas)

BNS nuotr.

"ieškinys" keistas į "skundą"

Berlynas, gegužės 5 d. (AFP-BNS). Vokietijoje grupė baltarusių pateikė skundą prieš Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką ir jo režimo narius, įtariamus nusikaltimais žmoniškumui, trečiadienį pranešė ieškovams atstovaujantys advokatai.

„Kankinimų aukas“ ginantys teisininkai pateikė skundą federaliniams prokurorams Karlsrūhėje prieš A. Lukašenką „ir kitus Baltarusijos saugumo pareigūnus“, sakoma jų pranešime.

Federalinė prokuratūra naujienų agentūrai AFP patvirtino gavusi tokį skundą.

Advokatai Markas Lupschitzas (Markas Liupšicas), Onuras Ozata (Onuras Ezata), Rolandas Krause (Rolandas Krauzė) ir Benediktas Luxas (Benediktas Liuksas) sakė, kad dokumentais patvirtino per 100 „smurto, sisteminio kankinimo ir kitų pažeidimų“ atvejų, Baltarusijos vyriausybei nuo 2020 metų rugpjūčio slopinant protestus prieš įtariamą rinkimų rezultatų suklastojimą.

„Dabartinė vyriausybė labai engia savo gyventojus pasitelkdama griežtas priemones, tarp jų savavališkus areštus, politiškai motyvuotą baudžiamąjį persekiojimą ir kitas represijų formas“, – nurodė advokatai.

Jie sakė, kad visi besiskundžiantieji buvo įkalinti ir pranešė apie „neteisėtus areštus, kankinimus ir smurtavimą“.

„Be to, jie buvo laikomi per mažose kamerose ar transporto priemonėse, patyrė fizinį smurtą, žeminimą, grasinimus, įžeidimus ir kitokį žeminamą elgesį“, – pridūrė advokatai.

Byla keliama remiantis universalios jurisdikcijos principu, pagal kurį užsienio šalis gali persekioti baudžiamąja tvarka už nusikaltimus žmoniškumui, įskaitant karo nusikaltimus ir genocidą, nepriklausomai nuo to, kur nusikaltimai buvo įvykdyti.

Berlynas vasario mėnesį sakė, kad Baltarusijos režimui šiurkščiomis priemonėmis slopinant protestus Vokietija yra pasirengusi priimti 50 A. Lukašenkos oponentų.

„Šimtai atvejų“

Baltarusijoje teberengiami protestai prieš rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas beveik tris dešimtmečius šaliai vadovaujantis A. Lukašenka, rezultatus.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais. Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų. Pastaruoju metu protesto akcijos buvo vietinio pobūdžio.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ praeitą mėnesį paskelbtoje ataskaitoje apkaltino Baltarusijos valdžią žiauriu elgesiu su žmonėmis, sulaikytais per šalyje besitęsiančius antivyriausybinius protestus.

„Valdžios atstovai sistemingai pasitelkė kankinimus ir kitokį žiaurų elgesį su sulaikytaisiais per protesto akcijas, įskaitant dalyvius, žurnalistus ir pašalinius asmenis. Vietos ir tarptautinės organizacijos užfiksavo šimtus tokių atvejų visoje šalyje“, – nurodoma „Amnesty International“ ataskaitoje apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje.

Ataskaitoje pažymima, jog „JT žmogaus teisių ekspertai gavo 450 pranešimų apie netinkamą elgesį su sulaikytaisiais, pagrįstų nuotraukomis ir vaizdo įrodymais, taip pat medicininėmis pažymomis, kurios patvirtina ilgą siaubingų piktnaudžiavimų sąrašą“.

„[Pranešimuose] apibūdinama, kaip protestuotojai buvo kankinami ir kaip su jais buvo žiauriai elgiamasi, juos sulaikant, perkeliant ir laikant perpildytose areštinėse. Demonstrantai buvo žeminami, žiauriai mušami, patyrė seksualinį smurtą (įskaitant moteris ir nepilnamečius). Be to, sulaikytiesiems ilgą laiką nebuvo duodama maisto, švaraus vandens, jiems nebuvo teikiama medicinos pagalba“, – nurodo „Amnesty International“.

Organizacijos teigimu, „iš sulaikytųjų buvo atimta teisė informuoti savo artimuosius apie jų buvimo vietą, kai kuriais atvejais – per visą jų administracinio arešto laikotarpį, taip pat jiems nebuvo leidžiama susisiekti su savo advokatais“.

„Siuntiniai ir laiškai nebuvo pristatomi, buvo konfiskuojami šilti drabužiai ir higienos priemonės, įskaitant skirtas menstruacijas patiriančioms moterims“, – rašoma ataskaitoje.

Anksčiau baltarusių valdžia pripažino gavusi apie 900 skundų dėl numanomos milicijos savivalės per demonstracijas, bet patikino, kad pareigūnai veikia proporcingai.

„Nėra įrodymų, kurie leistų teisėsaugos institucijų jėgos panaudojimą klasifikuoti kaip perteklinį ar neteisėtą“, – kovą Šveicarijos televizijai RTS pareiškė Baltarusijos atstovas prie Jungtinių Tautų Juras Ambrazevičius.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

dalintis