Honkonge baigėsi pirmasis nacionalinio saugumo teismo procesas

Honkongas, liepos 27 d. (AFP-BNS). Honkongo teismas antradienį pripažino buvusį padavėją kaltu dėl terorizmo ir raginimo atsiskirti per pirmąjį teismo procesą pagal naują nacionalinio saugumo įstatymą, primestą Kinijos siekiant slopinti kitokios nuomonės apraiškas šiame pusiau autonominiame mieste.    

Šis nuosprendis žymi naują gairę besikeičiančioje Honkongo teisinėje aplinkoje ir patvirtina, kad šiame tarptautiniame finansų centre tam tikri politiniai šūkiai yra uždrausti.     

24 metų Tong Ying-kitas (Tong Ingkitas) buvo apkaltintas terorizmu ir raginimu atsiskirti už tai, kad pernai liepos 1-ąją važiavo motociklu iškėlęs protestų judėjimo vėliavą ir rėžėsi į tris policininkus. Incidentas įvyko kitą dieną po to, kai priimtas nacionalinio saugumo įstatymas.  

Bausmė Tong Ying-kitui bus paskirta vėliau; jis gali būti nuteistas kalėti iki gyvos galvos.  

Ant vėliavos, kurią buvo iškėlęs Tong Ying-kitas, buvo užrašytas šūkis „Išvaduokime Honkongą – tai mūsų laikų revoliucija“. Šis šūkis buvo dažnai skanduojamas per 2019-aisiais Honkongą septynis mėnesius purčiusias didžiules antivyriausybines demonstracijas, kuriose reikalauta didesnių demokratinių laisvių, Kinijai stengiantis vis griežčiau kontroliuoti šį pusiau autonominį miestą.   

Penkiolika dienų trukęs teismo procesas vyko be prisiekusiųjų – tai yra reikšmingas nukrypimas nuo Honkongo bendrosios teisės tradicijos. Nuosprendį priėmė trys teisėjai, paskirti miesto lyderės nagrinėti su nacionaliniu saugumu susijusias bylas.  

Rašytinėje nutartyje teisėjai nurodė, kad ant vėliavos buvęs šūkis „galėjo pakurstyti kitus atsiskyrimo nusikaltimui“.   

Anot teisėjų, Tong Ying-kitas buvo pripažintas kaltu dėl terorizmo, nes rėždamasis motociklu į policininkus jis „sukėlė rimtą pavojų viešajam saugumui“. 

„Todėl pripažįstame teisiamąjį kaltu dėl abiejų kaltinamosios išvados punktų“, – sakė teisėja Esther Toh (Ester Toh).  

Šis verdiktas leis kaltintojams ir advokatams geriau suprasti, kaip Honkongo teismai planuoja interpretuoti Pekino primestą nacionalinio saugumo įstatymą, numatantį baudžiamąją atsakomybę už miglotai apibrėžtus keturių rūšių nusikaltimus: raginimus atsiskirti, ardomąją veiklą, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.    

Pagal nacionalinio saugumo įstatymą kaltinimai pareikšti jau daugiau kaip 60 asmenų, tarp kurių esama daug gerai žinomų demokratijos aktyvistų, tokių kaip Jimmy Lai (Džimis Lai) – dabar jau uždaryto laikraščio „Apple Daily“ savininkas.    

Dauguma šių žmonių teismo laukia už grotų.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

Jei ši informacija Jums naudinga, kviečiame prenumeruoti BNS naujienlaiškį ir taip prisidėti prie kokybiškos žiniasklaidos stiprinimo.
dalintis