A. Merkel per A. Navalno apnuodijimo metines aplankys V. Putiną (atnaujintas)

Maskva, rugpjūčio 20 d. (AFP-BNS). Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį Rusijoje susitiks su prezidentu Vladimiru Putinu – per dabar šioje šalyje kalinamo opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo, po kurio jis buvo gydomas Berlyne, metines.

Lyderiai turi aptarti Talibano sugrįžimą į valdžią Afganistane, rusenantį karą Rytų Ukrainoje ir autoritarines priemones Rusijos sąjungininkėje Baltarusijoje.

A. Merkel dėl A. Navalno apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga kaltina Kremlių ir ragina paleisti nuo vasario kalinamą opozicionierių. Jis buvo nuteistas kelios savaitės po to, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos.

V. Putinas, kuris retai Maskvoje priima lankytojus iš Vakarų, kaltinimus A. Navalno apnuodijimu atmeta.

A. Merkel paskutinio vizito Rusijoje laikas, pasak jos padėjėjų, nėra atsitiktinis.

„Taip, tai nuodijimo atakos prieš p. Navalną metinės“, – trečiadienį sakė jos atstovas Steffenas Seibertas (Štefenas Zeibertas).

„Mūsų reikalavimai dar neįvykdyti“, – sakė jis ir pridūrė, kad byla dar neišspręsta ir užkrovė „didelę naštą“ abiejų šalių santykiams.

A. Merkel, kuri po susitikimo su Putinu nuvyks į Ukrainą, taip pat turėtų aptarti su Kremliaus vadovu svarbius tarptautinius klausimus.

Buvusioje komunistinėje Rytų Vokietijoje užaugusi A. Merkel ir buvęs KGB agentas V. Putinas, dirbęs toje šalyje, kalba ir vienas kito gimtosiomis kalbomis.

Per 16 kanclerės valdymo metų jiedu išlaikė dialogą nepaisydami įtemptų santykių, kuriems kenkė įvairūs klausimai, nuo įtariamų kibernetinių atakų iki konfliktų Ukrainoje bei Sirijoje.

„Neteisingai įkalintas“

A. Merkel aplankė A. Navalną, kai jis buvo gydomas ligoninėje „Charite“ Berlyne po vos mirtimi nepasibaigusio apnuodijimo.

Dabar A. Navalnas laikomas griežto režimo kolonijoje Pokrove 100 km į rytus nuo Maskvos.

Šį mėnesį Rusijos tyrėjai apkaltino A. Navalną naujais nusikaltimais, galinčiais pratęsti jo kalinimą trejais metais. Jei bus pripažinta jo kaltė, jis nebus paleistas iki 2024-ųjų, kai Rusijoje turi įvykti prezidento rinkimai.

S. Seibertas sakė, kad A. Navalnas buvo „neteisingai įkalintas“.

A. Navalno judėjimas Rusijoje patiria beprecedentį spaudimą prieš rugsėjį įvyksiančius šalies parlamento rinkimus. V. Putino partijai „Vieningoji Rusija“ prognozuojama sunki kova šiuose rinkimuose.

A. Navalno organizacija buvo paskelbta „ekstremistine“ ir uždrausta, nes esą planavo sukilimą padedant Vakarams, o jo sąjungininkams buvo pateikti kriminaliniai kaltinimai ir dalis jų išvyko iš Rusijos.

45 metų opozicionierius iš kalėjimo ragina rusus sabotuoti rugsėjo rinkimus jo „protingo balsavimo“ strategija, kai rinkėjai skatinami paremti kandidatus, turinčius daugiausiai galimybių įveikti su Kremliumi susijusius politikus.

Valdžia uždraudė jo kovos su korupcija interneto svetaines, o Rusijos cenzoriai šią savaitę paprašė „Apple“ pašalinti A. Navalno „protingo balsavimo“ programėlę.

A. Navalnas iš kalėjimo parašytame ir Vakarų laikraščių ketvirtadienį paskelbtame laiške paragino Vakarų lyderius mesti iššūkį tiesiogiai V. Putinui ir įvesti asmenines sankcijas jo aplinkos žmonėms.

Garantijos dėl Ukrainos

Sekmadienį vokiečių lyderė lankysis Ukrainoje, kur susitiks su šios šalies prezidentu Volodymyru Zelenskiu, tebetvyrant įtampai dėl Rusijos karių telkimo prie abiejų kaimynių sienos anksčiau šiais metais.

Vokietija buvo svarbi žaidėja tarpininkaujant dėl taikos Rytų Ukrainoje.

A. Merkel taip pat gali siekti užtikrinti Ukrainai garantijas dėl „Nord Stream 2“ – prieštaringai vertinamo dujotiekio, kuris leis padvigubinti gamtinių dujų tiekimą iš Rusijos į Vokietiją.

A. Merkel rengiantis trauktis iš politikos po rugsėjo 26 dieną įvyksiančių Vokietijos rinkimų, krizė Afganistane gali būti naujausia tema, varanti pleištą tarp jos ir V. Putino.

A. Merkel Talibano sugrįžimą į valdžią Afganistane apibūdino kaip „kartų“, tuo metu Rusija laikėsi taikesnio tono.

Maskva siekia užmegzti kontaktą su Talibanu, o diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas „teigiamu signalu“ vadina tai, kad islamistai „deklaruoja ir praktiškai demonstruoja savo pasirengimą gerbti kitų nuomonę“.

A. Merkel penktadienio kelionė bus 20-asis jos vizitas į Rusiją.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

dalintis