R. Pocius: bus bandoma sušvelninti dujų kainų augimą gyventojams (papildytas)

BNS nuotr.

naujos 4 paskutinės pastraipos 

Vilnius, rugsėjo 23 d. (BNS). Pasaulio ir Europos rinkose drastiškai augant gamtinių dujų kainoms, nuo kitų metų sausio dujos gerokai brangs ir buitiniams vartotojams. Tačiau Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako, jog bus bandoma sumažinti kainų augimą, o tam reikės ir valdžios sprendimų. 

„Antrai vartotojų grupei, kuri šildosi dujomis namus, galėtų būti augimas apie 80 proc., o pirmai grupei (maistui gaminti – BNS)  – apie 50 proc. Čia yra maksimalūs skaičiai, tačiau tikrai bus imtasi kažkokių priemonių – VERT'as tikrai tokių tarifų netvirtins, kad nebūtų tokio didžiulio šuolio“, – BNS sakė R. Pocius.

„Tikrai galvosim kažkokių mechanizmų, kad nuosaikesnį augimą turėtume“, – pridūrė jis.    

R. Pocius sakė, kad taryba kol kas oficialiai negavo preliminarių skaičiavimų iš dujų ir elektros tiekimo bendrovės „Ignitis“, tačiau „mes patys truputį modeliuojame“.

„Iš tiesų matome, kad reikia imtis tam tikrų priemonių, reikalingi tam tikri teisės aktų pakeitimai, kad būtų galima sušvelninti tą gamtinių dujų kainų augimą“, – kalbėjo VERT pirmininkas.

Jo teigimu, dujų kaina biržoje šiuo metu yra 2,5 karto didesnė negu įskaičiuota į dabartinę dujų kainą buitiniams vartotojams.

„Tai iš tikrųjų būtų labai didelis kainų šuolis galutiniame tarife, jeigu ji būtų vertinama pagal tai, kas šiandien biržose yra, nesiimant jokių priemonių. Bet mes tikimės, kad rasime su Energetikos ministerija sprendimų, kad turėtume švelnesnį kainų augimą“, – BNS sakė R. Pocius.  

Dėl augančių žaliavų kainų nuo šių metų liepos dujos namų ūkiams jau pabrango 26-50 proc. R. Pocius tuomet aiškino, kad realiai kainos grįžo į ikipandeminį 2019 metų lygį, o vartotojai už dujas vis dar moka pigiausiai Europos Sąjungoje. 

„Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius trečiadienį Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje teigė, kad Vakarų rinkose dujų kaina dabar siekia apie 70 eurų už megavatvalandę, o Lietuvoje – 46 eurus, tačiau tendencijos rodo, kad kaina priartės prie europinių kainų ir kol kas nesimato potencialo  jai sumažėti. 

Jo teigimu, kol kas dujų kainų augimą labiausiai jaučia nereguliuojami vartotojai – pramonės ir šilumos tiekimo įmonės, bet netrukus jį pajus ir gyventojai, ypač naudojantys dujas būstui šildyti. 

Dujas maistui naudojantys (iki 300 kubų per metus) gyventojai antrąjį šių metų pusmetį moka 63 centus už kubinį merą (26 proc. daugiau nei pirmąjį pusmetį), šildantys namus (iki 20 tūkst. kubų) – 41 centą (46,4 proc. daugiau), o dar daugiau suvartojantys – 39 centus (1,5 karto). 

 

Autoriai: Šarūnas Sabaitis, Roma Pakėnienė

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 17, Verslo naujienų skyrius

dalintis