M. Navickienė: išmoka už skiepą tikimasi žmones apsaugoti nuo mirties ir komplikacijų

Vilnius, spalio 4 d. (BNS). Siūlymas mokėti vienkartinę išmoką už skiepą nuo COVID-19 senjorams nėra lengvas, tačiau tikimasi žmones apsaugoti nuo mirties ir komplikacijų, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Nesijaučiu nei labai džiaugsmingai, nei labai įkvėpta siūlydama priimti tokį sprendimą, tačiau jeigu tai padės išgelbėti daugiau gyvybių ir apsaugoti daugiau žmonių, jų artimųjų, tai tebūnie tai ta kaina, kurią valstybė sumokės“, – pirmadienį žurnalistams sakė ministrė.

„Šitas sprendimas nėra lengvas ir džiaugsmingas man asmeniškai, bet tai yra kraštutinė priemonė paskatinti žmones ir jeigu tai yra pinigų klausimas, kurių pagalba mes galėsime išsaugoti daugiau gyvybių, tai tebūnie“, – teigė ji.

Jos teigimu, maždaug iš 270 tūkst. 75-erių ir vyresnių žmonių nepasiskiepiję yra apie 80 tūkst., o šioje amžiaus grupėje mirtys nuo koronaviruso yra dažniausios.

„Labiausiai akcentuojame, kad mirštamumo rodikliai yra didžiausi 75-erių ir vyresnių žmonių amžiaus grupėje. Jeigu žiūrint visas mirtis nuo COVID-19, tai sudaro apie du trečdalius visų mirčių“, – kalbėjo M. Navickienė.

Pasak ministrės, iš valstybės biudžeto siūlymo įgyvendinimui reikėtų 27 mln. eurų. Ji patikino, kad išmokos sulauks ir tie senjorai, kurie pasiskiepijo anksčiau.

„Tie žmonės, kurie pasiskiepijo ir priėmė sprendimą, kada jo labiausiai reikėjo, tikrai turės galimybę gauti išmoką pasiskiepiję palaikomąja trečiąja doze, dėl to šitas sprendimas ir buvo atidėliojamas, nes laukėme rekomendacijų dėl trečiosios dozės, kad pamatytumėm, kokios tos yra tikrosios rekomendacijos iš ekspertų“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

Jos teigimu, Vyriausybė pasiūlymą apsvarstys trečiadienį, po to dėl jo bus sprendžiama Seime.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo naujai nuo koronaviruso pasiskiepijusiems senjorams skirti 100 eurų vienkartinę išmoką.

Pagal SADM registruotą įstatymo projektą, teisę į vienkartinę išmoką turėtų 75 ir daugiau metų sulaukęs asmuo, kuris iki šių metų rugsėjo nebuvo pasiskiepijęs nei viena vakcinos doze ir iki gruodžio 1 dienos pilnai pasiskiepytų.

Taip pat išmoka būtų mokama 75-erių ir vyresniems senjorams, kurie šiuo metu yra pilnai pasiskiepiję ir iki balandžio 1 dienos pasiskiepytų sustiprinančiąja, t. y. trečia arba antra doze, priklausomai nuo pasirinktos vakcinos.

Vienkartinės išmokos dydis būtų 100 eurų. Pinigai būtų išmokėti gruodžio ir balandžio mėnesiais, kartu su pensija, atskiro prašymo senjorams teikti nereikėtų.

Asmuo turėtų teisę gauti tik vieną išmoką.

Projektą ministerija teikia siekdama „finansinėmis priemonėmis skatinti 75 ir daugiau metų sukakusius asmenis įgyti ar palaikyti jau įgytą imunitetą nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcinuojantis“.

Autorius Ramūnas Jakubauskas

redakcija@bns.lt, +370 5 205 85 31, Lietuvos naujienų skyrius

dalintis