Seime liko vienas žingsnis įteisinti, kad nesiskiepiję darbuotojai mokėtų už testus

Vilnius, spalio 14 d. (BNS). Ketvirtadienį parlamentarai po svarstymo procedūros pritarė Vyriausybės siūlymui, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję darbuotojai mokėtų už savo testus.

Už tai buvo 68 Seimo nariai, 33 balsavo prieš, 11 susilaikė.

Dėl projekto priėmimo turėtų būti balsuojama kitą savaitę.

Vyriausybė siūlo, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, būtų finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis.

Išimtis būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.

Vyriausybė teigia, kad tokia prievolė turėtų paskatinti žmones skiepytis nuo šios ligos.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė sakė, kad reikia taupyti valstybės lėšas. Jo duomenimis, nesiskiepijusių darbuotojų testavimas per mėnesį valstybei kainuoja apie 1,5 mln. eurų.

Opozicijos atstovai tvirtino, kad ši priemonė pageidaujamo rezultato neduos, o gali pakenkti verslui, nes dalis darbuotojų tiesiog išeis iš darbo.

„Turėsime dar didesnį darbo jėgos trūkumą. (...) Šis sprendimas gali pakenkti mūsų ekonomikai, ji dar lėtės. Mokomi testai nesprendžia problemos“, – ketvirtadienį teigė „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

„Mūsų problema yra didžiausias sergamumas Europos Sąjungoje, esame treti ES pagal perteklines mirtis. Vadinasi, kitos priemonės blogai veikia. (...) Kalbant apie rodiklius, kaip valdome pandemiją, akivaizdu, kad parenkamos netaiklios priemonės“, – tvirtino ji.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas sakė, kad visuomenę yra ištikusi pasitikėjimo krizė, būtent ji skandina vakcinaciją nuo COVID-19.

Numatyta, kad minėtos įstatymo pataisos įsigaliotų nuo gruodžio 1 dienos.

Vyriausybės sudarytame veiklos sričių sąraše, kurio darbuotojai turi nuolat testuotis dėl COVID-19, yra medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai. Tikrintis reikia kas septynias–dešimt dienų.

Autorė Jūratė Skėrytė

redakcija@bns.lt, +370 5 239 64 16, Lietuvos naujienų skyrius

dalintis