ES Teisingumo Teismas nurodė Lenkijai mokėti po 1 mln. eurų per dieną už ginčą dėl teismų (dar papildytas)

REUTERS-Scanpix nuotr.

Briuselis, spalio 27 d. (AP-BNS). Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) trečiadienį įpareigojo Lenkiją mokėti po 1 mln. eurų per dieną kaip baudą už nurodymo sustabdyti reformą, Briuselio nuomone, varžančią šalies teismų nepriklausomumą, nevykdymą.

Europos Komisija praeitą mėnesį paprašė Bendrijos aukščiausios teismo institucijos skirti kasdienes baudas Lenkijai, kol ši pradės vykdyti liepą paskelbtą nurodymą laikinai įšaldyti naujai įvestą teisėjų drausminimo sistemą.

„Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu Lenkija įpareigota kasdien mokėti 1 mln. eurų baudą už atsisakymą laikinai įšaldyti nacionalinius įstatymus, susijusius su Aukščiausiojo Teismo drausminimo kolegijos jurisdikcija“, – rašoma pranešime, paskelbtame ESTT „Twitter“ paskyroje.   

ESTT nurodė, kad ši bauda „būtina siekiant išvengti rimtos ir nepataisomos žalos Europos Sąjungos teisinei tvarkai ir jos pamatinėms vertybėms, ypač teisės viršenybei“.  

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas, vertinantis norminių teisės aktų atitikimą šalies Konstitucijai, anksčiau spalį nusprendė, kad dalis ES sutarties straipsnių ir kai kurie teisminiai nutarimai nesuderinami su šalies Pagrindiniu įstatymu. 

Anot teisėjų, Lenkijos narystė ES nesuteikia Bendrijos institucijoms viršenybės teisės srityje ir nereiškia, kad Lenkija atsisakė savo suvereniteto ES naudai.   

Šis sprendimas kertasi su ES teisės viršenybės principu, kurio laikytis griežtai reikalauja Briuselis. Šis principas reiškia, kad ES valstybių narių teisės aktai virtinėje sričių negali būti taikomi, jei kertasi su bloko teisės normomis.  

Ginčo epicentre yra Aukščiausiojo Teismo drausminimo kolegija – institucija, kuriai valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) suteikė įgaliojimus drausminti teisėjus. Daugelis lenkų teisėjų laiko šią kolegiją įrankiu spausti teisėjus priimti valdžiai palankius sprendimus. 

Liepą ESTT nurodė Lenkijai laikinai sustabdyti drausminimo kolegijos darbą, tačiau ši institucija tebedirba. 

Lenkijos vyriausybės vadovas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) praėjusią savaitę Europos Parlamente sakė, kad kolegija bus panaikinta, tačiau jokio termino nenurodė. 

Stebėtojai atkreipia dėmesį, kad kol kas nepateiktas joks teisės akto projektas dėl drausminimo kolegijos panaikinimo. 

ES šalys ne pirmus metus reiškia susirūpinimą dėl Lenkijos nuokrypio nuo demokratinių principų teismų nepriklausomumo ir žiniasklaidos laisvės srityse.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

redakcija@bns.lt, Užsienio naujienų skyrius

dalintis